Який, алюмінієвий чи мідний, кабель краще використовувати?

Який, алюмінієвий чи мідний, кабель краще використовувати?

Фахівці часто сперечаються, що краще використовувати у дротах та кабелях, алюміній чи мідь. Ці два метали володіють найкращою електропровідністю при відносно невисокій вартості. Говорити про те, що якийсь з матеріалів кращий за інший просто не коректно, хоча обидва види дротів мають певні переваги та недоліки.

Наприклад, алюміній в три рази легший і набагато дешевший за мідь, а електропровідність його складає лише 60% в порівнянні з міддю. Струмопровідність алюмінію на одиницю маси в два рази вища, ніж у міді. Сукупно ці фактори настільки важливі, що алюмінієві проводи та кабелі повсюдно застосовуються для передачі електроенергії на великі відстані (наприклад, між станціями та підстанціями, для підключення кінцевих споживачів до загальних електричних мереж тощо). Завдяки низькій вазі алюмінієвих дротів зменшується навантаження на електричні опори та ізолятори. Звідси можна зробити висновок, що алюмінієвий кабель підвищеного діаметру вигідніше застосовувати, ніж мідний. Проте алюміній має і ряд негативних властивостей - це:

1) невисока міцність;

2) знижена еластичність;

3) гірша зварюваність;

4) низька технологічність подальшої переробки і вживання;

5) низький термін експлуатації;

6) невисока ремонтопридатність, та й високочастотні властивості такого кабелю не на вищому рівні.

Алюмінієвий дріт мало використовується в тих місцях електричних машин, де велику важливість має не лише вага, але і габарити.

Щодо міді, то як уже говорилося, її електропровідність в півтора рази вища, ніж алюмінію. Відповідно і теплові втрати (і втрати напруги) в мідних провідниках будуть в півтора рази меншими, ніж в алюмінієвих такого ж поперечного січення. Крім того мідь менш схильна до корозії.

Конкуренція використання алюмінію або міді існує в світі давно (особливо для промислової і побутової електропроводки), тому вибір між ними повинен здійснюватися кваліфікованим спеціалістом в залежності від конкретної ситуації.

Також не варто забувати, що алюмінієві та мідні провідники не можна з'єднувати безпосередньо один з одним, бо утвориться гальванічна пара, в якій алюміній внаслідок електрокорозії дуже швидко руйнується, що погіршує електричний контакт. Місце з поганим контактом буде нагріватися, іскрити. В результаті цього надійність контактів буде зменшуватися, що може призвести і до пожежі. Тому при потребі з'єднання мідного та алюмінієвого дротів використовують стальні клеми, з'єднувачі та перехідники, які запобігають безпосередньому контакту алюмінію та міді.

Всі записи
Contact info
Телефонуйте
(03433) 49-3-29 +38 (067) 350 64 66
або зв’яжіться іншим зручним для Вас способом
Telegram Viber WhatsApp